Konferencja „Regionalizm i tożsamość regionalna w Europie Środkowej”, 7 kwietnia 2022 r.

Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytet w Peczu oraz Vysoká Škola DTI Dubnica nad Váhom (DTI University) mają zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji naukowej pt. Regionalizm i tożsamość regionalna w Europie Środkowej która odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2022 r.w Sali 337 (gmach główny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie).

Celem konferencji pozostaje refleksja nad niezwykle istotną dla zrozumienia fenomenu współczesnej Europy Środkowej problematyką regionalizmu. Pojęcie to można rozumieć zarówno jako proces o charakterze emocjonalnym, wyrażający się we wzmacnianiu regionalnej tożsamości, lokalnego patriotyzmu, czy wreszcie zainteresowania swoją „małą ojczyzną”, jak i zjawisko polegające na pewnej instytucjonalizacji, związanej z aktywnością różnorodnych stowarzyszeń, towarzystw kulturalnych oraz
inicjatyw środowiskowych. Nie bez znaczenia są również działania podejmowane przez lokalne władze oraz samorządy.
Przeświadczenie o potrzebie analizy tych zjawisk stało się dla nas punktem wyjścia do zaproponowania pogłębionej i wieloaspektowej dyskusji nad zagadnieniami, takimi jak edukacja regionalna, historia i ochrona dziedzictwa kulturowego regionu, a także rola turystyki w zachowaniu spuścizny przodków. Chcemy spojrzeć na poszczególne, środkowoeuropejskie regiony przez pryzmat ich polityki kulturalnej, społecznej i oświatowej, a także pochylić się nad podejmowanymi działaniami, których celem pozostaje zachowanie i kultywowanie lokalnej odrębności.

PROGRAM KONFERENCJI>>>