24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki „Archiwa w chimerycznym świecie

Dnia 31 maja w Auli Głównej Uczelni został zainaugurowany 24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki „Archiwa w chimerycznym świecie”. Organizatorem wydarzenia jest Sekcja Archiwistyki Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Historii i Archiwistyki. Obrady uroczyście otworzyli Prorektor ds. Studenckich dr hab. prof. UP Katarzyna Plutecka, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych prof. dr hab. Andrzej Kuropatnicki, w imieniu Prezesa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich mgr Piotr Józefiak, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr hab. prof. UP Agnieszka Chłosta-Sikorska, przewodnicząca Sekcji Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich dr hab. prof. UMK Marlena Jabłońska, opiekun Studenckiego Koła Naukowego IHiA dr hab. prof. UP Hubert Chudzio oraz opiekun Sekcji Archiwistyki Studenckiego Koła Naukowego IHiA dr Hubert Mazur. W tej części uczestniczyli wysłuchali również dwóch wystąpień gości specjalnych: Marka Ďurčanský’ego z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Joan Carla Camilleri Da Costa z Polytechnic Institute of Porto.

W drugiej części inauguracji odbyła się debata ekspercka pt. Archiwista w chimerycznym świecie, w której udział wzięli: dr Paweł Pietrzyk (Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych); dr hab. prof. UAM Magdalena Biniaś-Szkopek (UAM Poznań); dr Monika Cołbecka (UP Kraków); dr Tomasz Czarnota (UMCS Lublin); dr Dorota Drzewiecka (UP Kraków); dr hab. prof. UMK Marlena Jabłońska (UMK Toruń, SEA SAP); oraz Małgorzata Pankowska-Dowgiałło (CAS Warszawa).

Kolejne dwa dni obrad odbywają się w Pałacu Krzysztofory – siedzibie Muzeum Krakowa. W wydarzeniu biorą udział studenci z wielu ośrodków uniwersyteckich w Polsce.

Strona www Zjazdu>>>

fot. Marcelina Woźnicka