Warsztat kulinarny 24 maja 2023 r., Cech Rzemiosł Spożywczych, ul. Westerplatte 18

w dniu 24 maja 2023 r. w siedzibie Cechu Rzemiosł Spożywczych odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Wydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Cech Rzemiosł Spożywczych, Fundacja Promocji Wyrobów Rzemieślniczych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Muzeum Krakowa, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki UP w Krakowie, przy wsparciu finansowym Działu Promocji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął dr hab., prof. UP Andrzej Kuropatnicki, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych UP im. KEN w Krakowie.

Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie Katarzyna Pelc i Sylwia Paszkowska, Dziennikarki Radia Kraków.

Link do relacji radiowej>>>

Przed rozpoczęciem warsztatów, które miały charakter naukowy i praktyczny, Pani Dyrektor IHiA dr hab., prof. UP Agnieszka Chłosta-Sikorska przekazała na ręce Pana dr. Mariusza Jabłońskiego umowę o współpracy naszego Uniwersytetu i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Następnie Prezes Naszego SKN, Pani Oliwia Bubak przekazała podziękowania za pomoc przy organizacji II Nocy Studenckiej Panu Leszkowi Kawie.

W trakcie warsztatów studentki i studenci z Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego oraz zaproszeni goście przygotowali maczankę krakowską pod kierunkiem Kuchmistrza Leszka Kawy, który opowiedział jak wykonać i fachowo podać tę tradycyjną potrawę. Dzięki Panu Sebastianowi Turczyniakowi z Legendario (http://www.legendario.pl/) zapoznali się z barwną historią wyśmienitej bezy w barwach biało-czerwonych oraz samodzielnie dekorowali swoje bezy. Mieli również możliwość kosztować makaroników i kokosanek z cukierni Dorotka mieszczącej się w Nowej Hucie.

W kąciku edukacyjnym Państwo Edyta i Konrad Tarnawscy opowiedzieli o kuchni krakowskiej.

Zapraszamy do udziału w Turnieju Kulinarnym!!!

Szczegóły>>>

Na prace czekamy do 12 czerwca 2023 roku.

Fot. Studentki i Studenci z Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki UP w Krakowie, dr Adrian Szopa