Przejdź do menu Przejdź do treści

Anna Penkała-Jastrzębska

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie):  Anna Penkała-Jastrzębska (Penkała)

Kierunek studiów:  Historia

Tryb studiów:  stacjonarne (3+2)

Rok ukończenia studiów:  2012

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony:  „Pogany z piekła przybyłe. Wizerunek Tatarów w mentalności społeczeństwa polskiego w XVII wieku” – promotor prof. dr. hab. Bożena Popiołek, czerwiec 2012 r.

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy):

Adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej Instytutu Historii i Archiwistyk Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Naukowo najchętniej podejmuję zagadnienia z zakresu historii społecznej, szczególnie historii kobiet, a także analizy zagadnień z zakresu historii kultury materialnej, prawa i polityki małżeńskiej XVII i XVIII wieku. Całokształt moich osiągnięć naukowych nagrodzony przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej przyznaniem stypendium START. Realizowałam też szereg wartościowych projektów naukowych, w tym grant NCN pt „Dobrodziejki i klienci. Specyfika patronatu kobiecego i relacji klientalnych w czasach saskich” (wykonawca), a także indywidualny międzynarodowy grant badawczy przyznany przez Friedrich-Schiller-Universität Jena and Friedrich-Christian-Lesser-Stiftung (2018-2021) Poza działalnością naukową przez wiele lat pracowałam w branży turystycznej. Zajmowałam się nadzorem nad organizacją imprez turystycznych i obsługą klientów w placówkach organizatorów turystyki i agentów turystycznych. Byłam również zatrudniona  jako Content Manager ds. turystyki. Przez kilkanaście lat pracowałam w charakterze pilota wycieczek zagranicznych, pilotując grupy turystyczne po Europie i Azji, co zdecydowanie cieszyło mnie najbardziej.

Hobby/pasja:  Podróże-najchętniej samodzielne, dalekie i aktywne. W przerwie planowanie kolejnych wyjazdów, czytanie dobrych reportaży podróżniczych. Nigdy też nie odmawiam rozgrywki w tenisa stołowego.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki:  im szybciej znajdzie się odpowiedź co jest największą pasją – i zrobi się absolutnie wszystko, żeby by móc ją w pełni realizować – tym szybciej przyjdą poważne sukcesy.