Przejdź do menu Przejdź do treści

Karolina Trzeskowska-Kubasik

dr Karolina Trzeskowska-Kubasik

Kierunek studiów:  historia

Tryb studiów: studia jednolite magisterskie, specjalizacja: archiwistyka

studia doktoranckie (doktorat z tzw. wolnej stopy)

Rok ukończenia studiów: 2011 r.

Obrona doktoratu: I 2019 r.

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony:

Studia jednolite magisterskie: „Propaganda komunistyczna wobec Armii Krajowej w latach 1944-1956 na podstawie prasy i podręczników szkolnych”, promotor prof. dr. hab. Czesław Nowarski, data obrony – VI 2011 r.,

Doktorat z tzw. wolnej stopy: „Tadeusz Żenczykowski-Zawadzki (1907-1997). W Kraju i na emigracji”, promotor prof. dr. hab. Mariusz Wołos, data obrony – I 2019 r.

Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: brak

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy):  W 2012 r. przeprowadziłam się do Wielkiej Brytanii. W latach 2014-2019 pracowałam w Studium Polski Podziemnej w Londynie. W Londynie uczestniczyłam w spotkaniach Polonijnej Rady Konsultacyjnej organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie. Brałam również udział w Stałych Konferencjach Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie.

Przez kilka lat pracowałam jako nauczyciel historii w Polskiej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka w Londynie. Byłam inicjatorem i kierownikiem projektu „Polonijne spotkania z historią najnowszą Polski” skierowanego do młodzieży polonijnej mieszkającej na Wyspach Brytyjskich. Piastowałam również stanowisko redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego Studium Polski Podziemnej”. Regularnie publikowałam na łamach „Tygodnia Polskiego” w Londynie. W 2015 r. rozpoczęłam doktorat z tzw. wolnej stopy, dzięki ogromnej pomocy udzielonej mi przez prof. dr. hab. Mariusza Wołosa.

W listopadzie 2019 r. wróciłam do Kraju. Podjęłam pracę w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, stając się członkiem projektu pt. „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945”.

Jestem autorką biografii Tadeusza Żenczykowskiego-Zawadzkiego, książki „Zbrodnie okupanta niemieckiego w Lesie Wełeckim k. Buska-Zdroju”, publikacji „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko” oraz licznych artykułów popularnonaukowych i naukowych publikowanych w prasie krajowej oraz emigracyjnej.

Moim przedmiotem zainteresowań badawczych jest terror okupanta niemieckiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945 oraz działalność emigracyjna byłych żołnierzy Armii Krajowej.

Hobby/pasja: Moją największą pasją jest czytanie książek, oglądanie meczów piłki nożnej oraz wycieczki górskie.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki:  Przede wszystkim czerpać z wiedzy i doświadczenia Wykładowców oraz cieszyć się każdą chwilą życia studenckiego.