Przejdź do menu Przejdź do treści

Klaudia Rams

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Klaudia Rams

Kierunek studiów: Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe

Tryb studiów: Stacjonarny

Rok ukończenia studiów: Studia I stopnia – 2018 r., studia II stopnia – 2020 r.

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony: Praca licencjacka: „Dziedzictwo kulturowe kresowego trójmiasta na przełomie XIX i XX wieku. Perspektywa wypromowania turystycznego regionu”, napisana pod kierunkiem Pana dra Pawła Koniecznego, data obrony: 27 czerwca 2018 r. Praca magisterska: „Dziedzictwo kultury kliszczackiej jako produkt turystyczny regionu Małopolski”, napisana pod kierunkiem Pani prof. dr hab. Bożeny Popiołek, data obrony: 07 lipca 2020 r.

Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: Studenckie Koło Naukowe Historyków i Archiwistów im. Joachima Lelewela Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Praca zawodowa: Aktywne uczestnictwo w inicjatywach o charakterze naukowym (takich, jak konferencje i projekty realizowane w ramach Koła Naukowego) odegrały decydującą rolę
w rozwoju moich zainteresowań. Od października 2020 r. jestem doktorantką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dzięki temu nadal mogę poszerzać swoje horyzonty intelektualne. Przedmiotem moich badań jest rozwój turystyki na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Pięcioletnie studia, na kierunku turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe, stały się niewątpliwym bodźcem do pogłębiania wiedzy zarówno na temat współczesnego, jak i historycznego wymiaru turystyki.

Hobby/pasja: Wśród naukowych zainteresowań znajduje się analiza XIX i XX-wiecznych przewodników turystycznych (mam nawet kilka w swojej domowej biblioteczce), a także czasopism o tematyce turystycznej z przełomu XIX i XX w. Interesują mnie również zagadnienia z zakresu sztuki i architektury. W nawiązaniu do pasji; która nie jest ściśle związana z nauką, jednak nie odbiega od niej w sposób zupełny; prym wiedzie podróżowanie. Z uwagi na zamiłowanie do kultury helleńskiej, udało mi się wybrać do Grecji (zwiedziłam Ateny oraz malownicze miasteczko Nauplion na Peloponezie). Miastem bliskim mojemu sercu jest Wiedeń; jedna z pereł kultury europejskiej. Miejsce to jest idealną destynacją dla poszukiwaczy artystycznego katharsis. Jako „beskidzianka wyspowa” nie wyobrażam sobie życia bez górskich wędrówek po Beskidach. Z doświadczenia wiem, że takie wyprawy rzeźbią nie tylko łydki, ale i charakter.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Jako absolwentka mogę jedynie napisać, że warto wykorzystać ten wspaniały czas na odnajdywanie i realizowanie swoich zainteresowań/pasji. Studia nauczyły mnie otwartości na nowe i nieznane. Dzięki działalności w Studenckim Kole Naukowym poznałam wielu wspaniałych ludzi. Wiedza jest czymś bezcennym, jednak warto także pielęgnować inne wartości. Czas weryfikuje ludzkie plany i zamierzenia (co doskonale jest zauważalne po studiach). Niezmienne pozostają natomiast wspomnienia, do których często będziemy wracać.