Przejdź do menu Przejdź do treści

Łukasz Wójcik

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Łukasz Wójcik

Kierunek studiów: Historia, specjalność: nauczycielska

Tryb studiów: stacjonarne

Rok ukończenia studiów: 2017 r.

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony: „Dzieje parafii Pleśna i Jodłówka do 1772 roku”, pod kierunkiem prof. Franciszka Leśniaka; 3 VII 2017 r.

Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: 

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy): Od ukończenia studiów pracuję jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w jednej z podtarnowskich szkół podstawowych, oprowadzam wycieczki po regionie i współorganizuję lokalne imprezy historyczne, choć to właśnie wśród swoich uczniów czuję się najlepiej. Wraz ze starszymi klasami realizujemy innowację „zagadnienia techniczne w edukacji historycznej”, gdzie obszernie debatujemy nad wpływem konkretnych osiągnieć naukowych na życie codzienne ludzi w przeszłości, oraz wyjaśniamy sobie zasady działania urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Wspólnie organizujemy zajęcia muzyczne, a przy sprzyjających okolicznościach szkolne zawody e-sportowe. Wśród młodzieży odnajduję się również jako pedagog realizując liczne zajęcia profilaktyczne i rozwijające osobowość. Nie mam najmniejszej wątpliwości że dociekliwe rozmowy z uczniami wpływają znacząco także i na moje postrzeganie rzeczywistości – czasami mam wrażenie że oni kształtują mnie bardziej niż ja ich J Praca magisterska, którą obroniłem pod kierunkiem prof. Franciszka Leśniaka po kosmetycznych poprawkach ukazała się drukiem pod tytułem „Pleśna i okolice, dzieje najdawniejsze”. Pracuję także nad własnym przewodnikiem po średniowiecznych zabytkach Tarnowa.

Hobby/pasja: Wraz z przyjaciółmi tworzymy grupę rekonstrukcji historycznej „Bractwo Świętego Jakuba”, gdzie zajmujemy się odtwórstwem kultury materialnej przełomu XII i XIII wieku – organizujemy wiele wydarzeń i bierzemy udział w licznych turniejach. Gram na różnych instrumentach strunowych, uprawiam turystykę  motocyklową i lubię serwisować komputery. Bez końca mogę wracać do „The Midnight Gospel” i książek Yuvala Noaha Harariego.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Accusativus con infinitivo brzmi straszniej niż w praktyce wygląda J