Przejdź do treści

Katarzyna Odrzywołek

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Katarzyna Anna Odrzywołek

Kierunek studiów: Historia (specjalizacja nauczycielska)

Tryb studiów: stacjonarne 5-letnie

Rok ukończenia studiów: 2013 r.

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obronyŻydzi w Armii gen. Władysława Andersa; Prof. dr hab. Mariusz Wołos

Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: Przewodnicząca  Sekcji Historii i Kultury Żydów Studenckiego Koła Naukowego im. Joachima Lelewela

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy):

Absolwentka historii (specjalizacja nauczycielska), politologii oraz studiów romologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Była stypendystką Europejskiego Instytutu Studiów Żydowskich w Sztokholmie Paideia oraz Programu Erasmus+ realizowanego w Beit Berl College w Izraelu. Od  2017 roku pracuje w Państwowym  Muzeum Auschwitz-Birkenau jako przewodnik oraz edukator w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jest odpowiedzialna za organizację pobytów studyjnych dla młodzieży i dorosłych oraz tworzenie oferty edukacyjnej Miejsca Pamięci. Do tej pory przygotowywała i koordynowała seminaria dla izraelskich i polskich edukatorów w kraju i zagranicą, konkursy dla młodzieży, konferencje oraz publikacje. Od 2019 roku jest stypendystką – doktorantką w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie badawczym Prof. Marka Kuci: „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach. W kontekście przemian pamięci o zagładzie Żydów i II wojnie światowej oraz polityki pamięci w Polsce, Europie i na świecie”.  Jak sama podkreśla: Nieustająco traktuję swoją prace jako misję i wyzwanie, co pomaga jej przekazywać historię i przesłanie Auschwitz przyszłym pokoleniom.

Hobby/pasja: Moim hobby jest sport szczególnie  narciarstwo, kolarstwo szosowe oraz aktywny górski wypoczynek. Latem dbam o moje lawendowe pole. Z kwiatów lawendy  tworzę pachnące bukiety, olejki i upominki.  Jako osoba ciekawa świata i innych kultur dużo podróżuje odkrywając na żywo historię krajów o których tak wiele uczyłam się z książek i podczas wykładów w Instytucie Historii UP.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Z pośród tysięcy tematów, które będziecie poruszali na studiach odnajdźcie jeden bliski waszemu sercu i umysłowi  a następnie  stańcie się jego pasjonatami i ekspertami. Dla mnie właśnie w tym ukryta jest recepta na sukces!