Przejdź do menu Przejdź do treści

Patrycja Hojczyk

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Patrycja Hojczyk (Chudy)
Kierunek studiów: historia (specjalność nauczycielska)
Tryb studiów: stacjonarne
Rok ukończenia studiów: studia I stopnia – 2017 r., studia II stopnia – 2019 r.
Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony: „Polskie rodziny z Wołynia – analiza i interpretacja wybranych biografii ofiar antypolskiej akcji OUN-UPA”. Promotor: dr hab. prof. UP Anna Zapalec, 28.06.2017 r.
„Razem czy osobno. Zróżnicowanie narodowe i wielokulturowość Bielska i Białej do 1945 roku”. Promotor: dr hab. prof. UP Hubert Chudzio, 10.07.2019 r.
Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: Od rozpoczęcia studiów współpracowałam ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków im. J. Lelewela. Od 2016 do 2019 r. należałam do Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Byłam koordynatorem regionalnym i prowadzącą projekt „Prawie Kino”. Organizowałam od 2017 do 2018 roku 5 pokazów filmowych na Uniwersytecie Pedagogicznym, zapraszając gości specjalnych m.in. prof. Dorota Segda, prof. Bogusław Skowronek, prof. Jerzy Stuhr. Podczas spotkań, oprócz pokazu filmu,
przedstawiałam genezy i rozmawialiśmy wspólnie z prelegentami o kulisach powstawania przedstawionych dzieł. Poza tym współorganizowałam wydarzenie trzeciej edycji pt. „Prawie Kino Letnie” (2017 r.) i spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim (2018 r.) na Uniwersytecie Warszawskim.

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy): Od 2019 r. pracuję jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie zarówno w szkole podstawowej jak i w liceum ogólnokształcącym. Na prywatnym kanale na Instagramie wykonuję autorskie filmy oraz fotografie. Zachęcam uczniów (i nie tylko) do podróżowania oraz nauki historii. Dzięki temu lekcje są ciekawsze. Nadal współpracuję ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków, pomagając w organizacji projektu pt. „Filmowe czwartki”.
Hobby/pasja: historia Polski XX i XXI wieku, z uwzględnieniem historii lokalnej, genealogia, fotografia, podróże, filmy, czytanie książek.
Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Studia na Instytucie Historii i Archiwistyki to była najlepsza decyzja w moim życiu. Wykładowcy akademiccy bardzo dobrze przygotowali mnie teoretycznie a występy publiczne w ramach projektu „Prawie Kino” – praktycznie do zawodu nauczyciela. Przyjaźnie raz zawiązane na w ramach studiów trwają do dziś. Wykładowcy są otwarci na pomoc absolwentom i nadal utrzymuję z nimi kontakt. Po studiach nadal biorę udział w licznych konferencjach ogólnopolskich, aby stać się lepszym nauczycielem i Uniwersytet Pedagogiczny daje szerokie możliwości rozwoju.