Przejdź do menu Przejdź do treści

Przemysław Lisowski

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Przemysław Lisowski
Kierunek studiów: Historia, specjalność archiwistyka
Tryb studiów: stacjonarne
Rok ukończenia studiów: 2015 r.
Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony: Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1945-1956. Zarys działalności i funkcjonowania, prof. dr hab. Mariusz Wołos; 28 czerwca 2017 r.
Przynależność do Koła naukowego lub innych organizacji studenckich: Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Joachima Lelewela; Akademicki Związek Sportowy UP

Praca zawodowa (w tym ważne osiągnięcia czy ciekawe inicjatywy): Obecnie pracuję jako starszy genealog w firmie Your Roots in Poland i zajmuję się profesjonalnym tworzeniem drzew genealogicznych. Jestem specjalistą od poszukiwań związanych z terenami Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem jej zachodniej części, a także dawnym Królestwem Polskim (tzw. Kongresówki). Brałem udział w amerykańskiej konferencji RootsTech 2019 w Salt Lake City – jednego z największych genealogicznych wydarzeń na świecie. W trakcie swojej pracy popularyzuję wiedzę o genealogii poprzez prowadzenie warsztatów genealogicznych i webinarów internetowych. W ich trakcie staram się przybliżyć uczestnikom zawiłości związane z poszukiwaniami genealogicznymi, a także dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu genealogii.

Hobby/pasja: Z zamiłowaniem zgłębiam historię Krakowa, a także mikrohistorie związane z Powiślem Dąbrowskim i byłym powiatem złoczowskim. Zajmuję się również indeksacją ksiąg metrykalnych. Interesuję się historią piłki nożnej, dziejami polskiego podziemia niepodległościowego i powojennego podziemia antykomunistycznego. W kręgu moich zainteresowań znajduje się również biografistyka i literatura wspomnieniowa. Wolne chwile staram się spędzać na podróżach. Szczególne miejsce na mojej mapie zajmują polskie góry – szczególnie Tatry.

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Korzystajcie z możliwości jakie daje Wam uczelnia i jakie oferują Wam wykładowcy. Bierzcie udział w projektach i konferencjach naukowych dzięki czemu rozwiniecie się pod wieloma względami.